Pn-Pt Godz. tel. 08:00-16:00

+48 504 605 666

 
 
 
 

Jak pakować paczki kurierskie - pakowanie paczek kurierskich

Poniżej przedstawiamy instrukcję przygotowania paczki przez nadawcę, tak by dotarła ona do miejsca przeznaczenia szybko, bezpiecznie i w nienaruszonym stanie.
Przesyłki do 50 kg pakujemy w kartony.
Przesyłki powyżej 50 kg pakujemy na palety.
Max wymiary palety 120cm. x 80cm.
Max wysokość wraz z paletą 180cm.
Nasz Przewoźnik korzysta ze zautomatyzowanych sortowni zapewniających szybkie i bezpieczne sortowanie paczek. Jednak w procesie transportu oraz sortowania, przesyłki mogą być narażone na wstrząsy, wibracje oraz wgniecenia. Paczki są transportowane na paletach Euro, ustawiane są oczywiście według wagi im większa i cięższa tym niżej, małe lekkie na górze.   
Aby zapewnić im bezpieczeństwo, zachęcamy do zapoznania się z poniższą instrukcją i wyboru odpowiedniego dla przewożonych towarów opakowania.
Pakowanie
Opakowanie składa się z trzech podstawowych części:
• zewnętrznej
• wypełnienia
• zabezpieczenia dodatkowego
(np. Oklejenia)
 
Opakowanie zewnętrzne
Dobrym zewnętrznym opakowaniem jest mocny, dostosowany do odpowiedniej wagi towaru, odporny karton z podwójnymi ściankami (w przypadku cięższych towarów nawet pięciowarstwowy).
To on jest podstawowym zabezpieczeniem Państwa przesyłki. W związku z tym nie należy wykorzystywać tych samych kartonów wielokrotnie.
 
Wypełnienie
Wolne przestrzenie wewnątrz kartonu powinny być wypełnione, tak aby zawartość opakowania nie mogła się przemieszczać. Wypełnienie należy dobrać w zależności od rodzaju przewożonych towarów, ich wagi oraz odporności. Dobrym wypełnieniem dla delikatnych towarów będzie styropian lub wióry styropianowe.
 
Przewożony towar nie powinien dotykać opakowania zewnętrznego i stykać się ze sobą (powinien być oddzielony przegródkami kartonowymi lub znajdować się w kartonikach jednostkowych). Ogólnie mówiąc wypełnienie powinno zabezpieczać zawartość paczki przed wstrząsami, wibracjami oraz przesuwaniem się wewnątrz opakowania.
 
W przypadku kiedy nie mamy wypełniacza można zniżyć karton tzn. gdy towar jest spakowany do połowy kartonu należy naciąć nożem krawędzie do poziomu spakowanego towaru ( wydłużą się klapki), następnie samym czóbkiem noża zrobić delikatną rysę każdego boku paczki ale od wewnętrznej strony tak aby nie przeciąć go na wylot. Po czym każdy bok z osobna wyginamy na zewnątrz, a następnie do wewnątrz paczki, zaklejamy szeroką taśmą pakową do okoła paczki kilkakrotnie.
 
Zabezpieczenie dodatkowe
Kolejnym ważnym elementem opakowania jest dodatkowe zabezpieczenie (np: oklejenie taśmą, owinięcie folią typu strech, przyklejenie naklejek ostrzegawczych typu kieliszek, góra - dół). Im cięższa i większa jest przesyłka, tym musi ono być mocniejsze.
Nie owijaj paczki papierem ani sznurkiem! Papier rozrywa się i może dojść do oderwania się wraz z etykietą, natomiast sznurek może wkręcić się w rolki automatycznego sortera na sortowni!
Do przewożenia materiałów szklanych i delikatnych zalecamy stosowanie specjalnie do tego przeznaczonych opakowań.
Nie należy związywać i grupować paczek (łączyć)! każdą paczkę należy wysyłać na oddzielnych etykietach przewozowych.
Zgrupowane kartony mogą ulec rozdzieleniu podczas transportu, a nie oklejone paczki będą trudne do zidentyfikowania.
Torba, walizka, plecak - czyli opakowania materiałowe - muszą być owinięte dokładnie folią typu stretch ( czytaj strecz) wraz z rączkami, uchwytami i kółkami, które nie są potrzebne kurierom do, na przykład: ciągnięcia czy przenoszenia, a wręcz utrudniają transport ponieważ mogą uszkodzić inny karton przy ciasnym ułożeniu.
Ponadto, od nie owiniętej torby może odkleić się etykieta z kodem kreskowym, odnalezienie i zidentyfikowanie takiej przesyłki wśród tysięcy innych paczek może być niemożliwe. Unikaj pakowania do tego typu opakowań rzeczy szklanych, delikatnych i kruchych. Nasz przewoźnik i firma ubezpieczeniowa AXA mogą nie uznać reklamacji powołując się na nie należyte zabezpieczenie przewożonych przedmiotów.
Warunki ubezpieczenia przesyłek - ważne od 1 lipca 2017 r. (91,14kB)
Zajrzyj do instrukcji pakowania naszego przewoźnika DPD - www.dpd.com.pl
 
DPD Jak spakować opony - ważne od 1 września 2017 r. (2,27MB)
Instrukcja prawidłowego pakowania opon w DPD Polska w serwisie międzynarodowym (223,18kB)
DPD - Zasady przyjmowania towarów do transportu (1,65MB)
DPD - Towary zabronione i objęte restrykcjami (275,12kB)
DPD - Towary zabronione i objęte restrykcjami w obrocie międzynarodowym (153,49kB)
DPD - Paczki i palety niestandardowe (1,4MB)
Tabela dostępności usług DPD Polska (125,04kB)
Opakowania stosowane w DPD Polska (1,38MB)
DPD Zalecenia dotyczące przesyłek do 31,5 kg (1,15MB)
DPD Zalecenia dotyczące przesyłek powyżej 50 kg (1,26MB)
DPD Dodatkowe zalecenia - artykuły motoryzacyjne (800,05kB)
DPD Dodatkowe zalecenia - artykuły szklane (1,16MB)
DPD Dodatkowe zalecenia - elektronika i sprzęt RTV AGD (1,08MB)
DPD Dodatkowe zalecenia - odzież (844,76kB)
DPD Dodatkowe zalecenia - urządzenia sanitarne (1,12MB)